Imunita – klíč k našemu zdraví… Jak ji posílit?

V poslední době pozoruji, jako by přibývalo viróz a tzv. chřipkových epidemií.

Věřím tomu, že každý sám za sebe můžeme udělat to nejlepší pro to, aby se nás tyto vlny tolik nedotýkaly. Není nutné jim podlehnout a čekat, kdy dojde i na nás. Vzpomínám, když jsem pracovala v bylinkovém obchodě v centru Prahy, setkávala jsem se každodenně s nemocnými lidmi a přesto jsem nebyla náchylná k nákaze. Vychází mi z toho, že je to hodně o našem vnitřním nastavení a přesvědčení mysli – když veříme, že chřipce neunikneme, pravděpodobně se nám to splní. Určitě se vyplatí radostná mysl a víra, že o svém zdraví rozhodujeme převážně 🙂 my sami.

Nebudu ale ze sebe dělat superwoman a přiznám, že ačkoliv jsem opravdu léta nebývala nemocná, v posledním čase jsem si užila několikrát „pěkného“ kašle a viróza dolehla i na mě. A proto jsem provětrala své zkušenosti, znalosti a intuici a začala svému tělu dopřávat všelicos, co vím, že napomůže utužení imunity. Ať už jsou tedy příčiny „nemoci“ jakékoliv, s posílenou imunitou je tělo bude zvládat lépe, příznaky nemusí být tak dramatické a je tu větší šance, že odejdou rychleji. Ráda se s vámi o své zkušenosti podělím.

Co nás „nemoc“ učí, co nám ukazuje?

U každého z nás mohou být důvody odlišné, i když máme podobné příznaky. Mám však pocit, že díky sílícím vysokovibrujícím energiím, které v posledních letech proudí na naši planetu, jsou naše těla citlivější a zřetelněji nám ukazují, kde se vychylujeme z rovnováhy – ať už se to týká našeho životního stylu či poselství naší duše, která nás nabádá ke změně našich vzorců a zvyklostí ve vztahu k sobě i k okolí. Často bývá „nemoc“ nástrojem ke zpomalení a pozastavení se, které bychom si jinak jen ztěží dovolili. I já si dopřávám v posledním roce více odpočinku a učím se měnit své návyky tím, že naslouchám svému tělu pozorněji… dříve než se ozve s větší razancí. Ono pozastavení nám mnohdy umožní uvědomit si, kde ještě žijeme ve starých schématech bolesti a utrpení, neposloucháme se, děláme věci, které se od nás očekávají nebo jednáme ze strachu místo z lásky k sobě. Kde si nedovolíme tvořit z radosti a setrváváme v podmínkách, které oslabují naši energii, sílu… kde se odchylujeme od naší hluboké vnitřní pravdy nebo v sobě cosi potlačujeme. Mohou se nám hluboko v naší duši a v zápisech našeho těla, v našich buňkách otevírat prastará témata a vycházet na povrch, abychom je uzřeli, v sobě očistili a s láskou propustili. Častokrát nás to zavádí do situací z dětství, ve kterých jsme nevyjádřili či neprožili svou autentickou reakci a schovali si ve svém nitru tuto emoční „kapsu“ na později, až bude pro nás bezpečné ji prožít. Je to velmi žádoucí, protože jinak si tato potlačená emoce může najít cestu skrze naše tělo, aby byla projevena, pročištěna, propuštěna. Rozplétáním a uvědomováním si našich emočních a mentálních vzorců – často souvisejících se vztahy v rodině – můžeme postupně měnit všechny oblasti našeho života. Je nepravděpodobné, že promítají-li se nám do oblasti jedné, v jiné po nich nebude ani památky.

I když jádro pudla a tím i cesta ke zdraví se dotýká proměny našich vnitřních struktur, je prospěšné podpořit své tělo tím, že mu dodáme látky, které přispějí k jeho posílení a zvládnutí vnitřního procesu s větší odolností.

Přístupů, jak posílit svou imunitu, je mnoho. Neplatí, že každému pomůže to stejné. Je třeba použít svou intuici či diagnostiku a testování u odborníka (naturopata), který zvolí správný, na míru šitý postup. Každopádně na posílení imunity je třeba pracovat dlouhodobě a nečekat až „to vypukne“. Neboli – jak nám říkali na pionýru: „Buď vždy připraven.“ 🙂

Mám vysledováno, že příznaky virózy, které jsem včas podchytila a nasadila několik z níže jmenovaných prostředků, odezněly do pár dnů. Zároveň jsem věděla, že má imunita je v utěšeném stavu. Také si vzpomínám, že v době, kdy jsem byla ve stresu, byla jsem vyčerpaná, hodně jsem pracovala či jsem málo spala, jsem se s příznaky, které se zhoršovaly a kolovaly po těle, potýkala i déle než dva týdny. Stres narušuje samoléčebný systém našeho těla. Stres uzavírá buňky. Pak buňky hůře přjímají prospěšné látky, kyslík, ale i hůře vypouštějí např. toxiny. Buňky v normálním stavu rovnovážném stavu jsou vůči nemocem odolné. Věřím tomu, že když energie naší duše a ducha může volně proudit naším tělem, jsme na té správné cestě ke zdraví. Přiškrcovat ji můžeme právě nezpracovanými traumaty uloženými uvnitř sebe, naší myslí a tím, že nežijeme život v souladu sami se sebou, nežijeme v pravdě.

I vědecké studie potvrdily, že zdravá a pozitivní mysl má kladný vliv na sílu a účinnost imunitního systému. Naopak stres, deprese a pocity bezvýchodnosti imunitu oslabují. Stresový hormon kortizol se ve zvýšené míře aktivuje při depresích, infekcích, nemocech. Pokud je jeho hladina dlouhodobě vysoká, tělo to začne brát jako normální a kontrolka imunitního systému jakoby přestává fungovat. Imunitní systém tedy nereaguje jak by měl či reaguje přehnaně, což může vést až k autoimunitním onemocněním.

Zásadní vliv na naší imunitu má stav našeho střeva.

80 – 90% imunity sídlí ve střevech

Střevní flóra si umí sama přirozeně vytvářet antibiotické, antivirové, antimykotické látky. Proto je více než žádoucí své střevo očišťovat, nezatěžovat a pečovat o něj.

Na stav naší střevní flóry mají nepříznivý vliv tyto faktory:

nezdravá strava (např. s obsahem cukru či umělých sladidel, přemíra živočišných bílkovin, bílá mouka, rafinované potraviny), pesticidy a chemie v potravinách, stres, antibiotika (zabíjí všechny bakterie včetně těch příznivých – tedy jejich užívání pečlivě zvážit), elektrosmog (záření omezuje tvorbu přátelských bakterií), chlorovaná voda, přítomnost těžkých kovů (amalgám v zubních plombách, který se uvolňuje a ovlivňuje tvorbu těch žádoucí bakterií v našem střevě, blokuje očistu organismu).

Jak střevní flóru posílíme?

Konzumací většího podílu vlákniny (celozrnné pečivo, těstoviny a rýže náhradou za potraviny z bílé mouky, divoké rostliny, psylium), zeleniny – báječný zdroj PROBIOTIK je kvašená zelenina. Po užívání antibiotik je vhodné provést probiotickou kúru. Ne každá probiotika z lékárny jsou opravdu účinná, vyplatí se dát si čas a najít ta nejvhodnější, i když stojí více peněz. Naopak lehce dostupnou a méně nákladnou metodou, jak osadit svá střeva probiotiky je kvašení zeleniny. Můžeme si připravit doma či koupit v obchodě. Nejznámější je kysané zelí – síra podporuje tvorbu příznivé mikroflóry v tlustém střevě, zelí je také bohaté na vlákninu prospívající trávení, pomáhá obnovit sliznice střeva, prospívá i žaludku – kyselina mléčná z kysaného zelí pomůže i při ranních nevolnostech v těhotenství. Prospěšná je i šťáva z kysaného zelí. V obchodech zdravé výživy už běžně koupíme pickles z různých druhů zeleniny. Nápoj kombucha s různými příchutěmi také napomůže k růstu bakterií, které potřebujeme ke svému zdraví.

Běžně (reklamou) doporučované zdroje podporující tvorbu prospěšných bakterií ve střevech  – kefíry a jogurty – mají svá úskalí, jejich složení je mnohdy diskutabilní. Osobně raději volím nemléčné produkty a nejlépe si je vyrábím sama. Je to velmi jednoduché a vím, co obsahují.

Ledviny, lymfa a imunita

Lymfatický systém zabezpečující kontrolu a filtraci lymfy slouží imunitnímu systému – rozpoznává a zneškodňuje cizorodé látky v těle. Toxické látky, bakterie a spol. se eliminují v lymfatických uzlinách. Probíhá-li v uzlině zásah lymfocytů (druh bílých krvinek) a fagocytů v obranné reakci (např. při zánětu, infekci), můžeme zaznamenat zvětšení uzlin.

Na rozpohybování lymfatického systému má zásadní vliv dostatek pohybu. Z toho vyplývá, že pohyb významně ovlivňuje naší imunitu i detoxikaci organismu.

Činnost lymfatického systému je také vizitkou stavu ledvin, tedy lymfa je na činnosti ledvin závislá.

Činnost ledvin je oslabována přemírou živočišných bílkovin, cukru, kofeinu, těžkých kovů, ale i nedostatečným pitným režimem (míněno čistá voda, ne slazené nápoje, káva, černý čaj či mléko). Ledviny mají rády dostatečný spánek, hlavně ten předpůlnoční. (Tuhle větu píšu především sama pro sebe :).

Co nám dále prospěje při posilování imunity?

Z toho, co můžeme vyzkoušet my sami doma, a co používám či jsem vyzkoušela já, nabízím následující tipy (řadím je podle abecedy):

BETA GLUKANY

přírodní polysacharidy výrazně podporující obranné funkce organismu a krvetvorbu. Působí jako silné antioxidanty. Navíc aktivují makrofágy k odstraňování buněk poškozených radiací (rentgen, ozařování, radiační smog, mobilní telefon, počítač). Výzkumy ukázaly, že beta glukany přispívají ke zvýšené aktivitě proti nádorovým buňkám. Nejenže jsou účinné v prevenci před onemocněními, ale přispívají k rychlejší rekonvalescenci a chrání proti záření různého původu, kterému se v dnešní době takřka nevyhneme.

Účinků beta glukanů můžeme využít při fyzickém nebo emocionálním stresu, chronickém onemocnění, nachlazení, chřipce, infekci (vyvolané bakteriemi, viry, plísněmi, kvasinkami, houbami nebo parazity), alergii, astmatu, artritidě, diabetu, problémech s kůží, rakovině, srdeční slabosti, plicních problémech, po transplantaci, při práci v narušeném životním prostředí, při cestování, po radioterapii. Snižují hladinu cholesterolu v krvi a napomáhají udržování optimální hladiny cukru v krvi.

Kde beta glukany najdeme? Kromě některých obilovin a mořských řas především v houbách: shitaké, hlívě ústřičné,

lesklokorce lesklé (reishi neboli ganoderma) – „houba věčného mládí“ nebo také „božská houba nesmrtelnosti „- působí proti stárnutí buněk, vykazuje protialergické a protinádorové účinky. Podporuje činnost jater a ledvin, upravuje krevní tlak a cholesterol, posiluje nervový systém. Kromě betaglukanů obsahuje i další imunostimulanty.

ČAVANPRAŠ

je ajurvédský doplněk stravy s bylinami a kořením. Ajurvéda mě hodně inspirovala a i dnes používám vícero prostředků, na které moje tělo dobře reaguje. Čavanpraš je tmavá aromatická pasta nebo džem, výrazně podporující obranyschopnost a regeneraci organismu. Posiluje i nervový systém. Pomáhá se lépe vyrovnávat se stresem, který – jak známo – přispívá ke snížení imunity. Obsahuje mnoho vitaminů, minerálních látek a antioxidantů. Je kombinací bylinek, koření (kurkuma, pepř, vitánie či ašvagandha, skořice, kardamon, šáchor), plodů i kůry. Například indický angrešt – amalaki – je bohatý zdroj vitaminu C (ochrana před virózami), silný antioxidant. Obsažené ghí – přepuštěné máslo – ajurvédský elixír života – má regenerační a omlazující účinky a zlepšuje látkovou výměnu. Pomáhá být odolnější psychické i fyzické zátěži.

Já ho mám ráda jen tak samotný, možno i rozmíchat s vodou a vypít. I v těchto dnech si dávám dvě lžičky ráno a když nezapomenu ještě jednou i večer. Dá se koupit i v indických obchodech (např. v Praze pár metrů od metra Hradčanská).

ČERVENÉ LAPACHO

bylinný čaj z kůry stromů rostoucích v pralesech Jižní Ameriky. Zvyšuje obranyschopnost organismu, má protizánětlivé, protihorečnaté a bolest tišící účinky, působí proti bakteriím a plísním, podporuje tvorbu červených krvinek. Silný antioxidant. Vhodný i při bronchitidě a astmatických projevech. Prospívá činnosti srdce a cév, slinivce a slezině, psychice. Nedoporučuje se při nízkém tlaku. V obchůdku, kde jsem pracovala, byl např. hojně doporučován ženám, které trpěly výtoky a kvasinkovými infekcemi.

ČESNEK

lze brát i ve formě výtažku – kapslí či tinktury, vadí-li nám naturelní výrazná vůně česneku čerstvého. Proč? Je považován za přírodní antibiotikum. Je vhodné po něm sáhnout když se na nás chystá něco „vlézt“ – při virových, infekčních onemocněních. Krom toho snižuje krevní tlak, posiluje srdce, zlepšuje prokrvení, podpoří hubnutí-chtivé. V syrové formě má říz a silné účinky, ale i taková česnečka pohladí zchvácený organismus!

ČESNEK MEDVĚDÍ

tolik oblíbený a vyhledávaný v jarních měsících – i mnou, miluju ho a nemám nikdy dost :). Výborný v pestech, omáčkách, polévkách, na chleba, do salátů. Má antibakteriální a antimykotické, antisklerotické, protinádorové, močopudné účinky. Čistí ledviny, snižuje cholesterol a krevní tlak, chrání srdce a cévy, podporuje trávení, tlumí křeče, pomáhá při menopauze, urychluje hojení ran a aftů. Z látek, co nás zajímají, je to především: vitamín C, hořčík, jód, síra, železo, mangan, allicin (antibakteriální/ antibiotické, protiplísňové, antitrombotické, antioxidační, protizánětlivé účinky, prospívá cévám, snižuje krevní tlak), adenosin (antiarytmikum).

DANGŠEN

výrazný imunostimulant, vhodný i při vážnějších chorobách a rekonvalescenci po nich, horečkách, chudokrevnosti, nespavosti. Zlepšuje kvalitu krve a podporuje tvorbu bílých krvinek. Je obdobou ženšenu, používá se tradičně v čínské medicíně. Můžeme jej užívat například v podobě tinktur.

DIVOKÉ BYLINKY

– kapitola sama pro sebe. Bude o nich ještě řeč v následujících příspěvcích. Tyto poklady přímo miluju a v zimě už se nemohu dočkat na hojnou jarní zelenou pastvu. Obsahují bohatství minerálů, vitamínů, chlorofyl a umí naše těla báječně detoxikovat a vyživovat.

Chlorofyl – podobný hemoglobinu v našich červených krvinkách, deaktivuje patogeny v našem organismu. Nachází se v zelených rostlinách, řase chlorella (detoxikuje i od težkých kovů), spirulina.

DRAČÍ KREV

Sangre de Drago – míza stromu červené barvy, kterou jsem si v posledních letech také moc oblíbila. Používám ji vnitřně i na vnější účely, hlavně díky jejím antibakteriálním, antivirovým, protizánětlivým a protinádorovým účinkům. Posiluje imunitní systém, chrání před infekcí a urychluje regeneraci. Používá se při chřipce, zánětech v dutině ústní, dýchacím systému, žaludečních či dvanácterníkových vředech, zánětech střev, Crohnově chorobě, virových zánětech jater, cukrovce, revmatismu, jako doplněk při nádorech. Vnější užití je vhodné poraníme-li si či popálíme pokožku, štípne-li nás hmyz, při bércových vředech a plísních. V takových případech dračí krev vytvoří ochrannou vrstvu a rána se pod ní rychleji hojí a infekce se nešíří, naopak. Dračí krev mám stále v domácí lékárničce a častokrát ji užívám i preventivně. Je potřeba si hlídat množství, které užíváme a nepřekračovat ho, postupně dávky zvyšovat a vnímat, jaké jsou pro nás vhodné. Doporučuje se cca 15-20 kapek denně. Fajn je i kloktat roztokem dračí krve ve vodě.

ECHINACEA PURPUREA/TŘAPATKA NACHOVÁ

snad nejznámější imunostimulační bylina. Dávám přednost jejímu užívání v podobě tinktur před sirupy a bonbóny s obsahem cukru. Ještě lepší jsou kapsle, které neobsahují alkohol, který může někoho dráždit. Poradí si s bakteriemi a viry, zmírňuje alergie a záněty, má příznivý vliv na lymfatický systém – odvod toxických látek z těla. Doporučuje se užívat preventivně v době chřipkových epidemií, i když už pocítíme příznaky nachlazení či chřipky.

   

ESENCIÁLNÍ OLEJE

obsahují to nejlepší z rostlin. Většina EO má antiseptické, antibakteriální a protiplísňové účinky, posilují přirozenou imunitu organismu a nemají žádné nepříjemné vedlejší účinky, takže organismus nezatěžují.

Preventivně, máme-li pocit podchlazení či při prvních příznacích nachlazení nám prospěje teplá koupel s některými z olejů s antivirovými, antibakteriálními účinky. Mezi ty nejvhodnější patří: tea tree (čajovník), eukalyptus radiata, tymián (užívat střídmě!), levandule. Esenciální oleje nekapeme do koupele samotné, ale nejdříve je vmícháme do lžíce medu, do mléka či smetany a pak teprve přidáme do koupele. Na jednu vanu postačí 5-7 kapek EO.

V obdobích epidemií respiračních onemocnění, chřipek či máme-li doma někoho, koho se to už osobně týká, je moc dobré vystříkat pokoj, kde přebýváme – čistit vzduch – sprejem např. s obsahem výše uvedených esenciálních olejů nebo také citrónu (čistí), borovice (uvolňuje zahleněné dutiny), smrku, skořice (užíváme střídmě!). Pomoci může i hřebíček, ravintsara – jeden z nejsilnějších protivirových olejů, dobromysl (užívat střídmě!), myrtamateřídouška, niaouli.

Esenciální oleje můžeme též nakapat do aromalampy, difuzéru, na kapesníček či ubrousek. Difuzéry a odpařovače mají tu výhodu, že zachovávají kvalitu esenciálních olejů (v aromalampě se často přepalují) a bývají dávkovány do místnosti kontrolovaně. Jsou vhodnější i do místností s malými dětmi. Dospělí je mohou kápnout i na reflexní plošky či krční uzliny.

GREPOVÉ SEMÍNKO

Extrakt z grepových jader přispívá k mikrobiální rovnováze v organismu – slouží jako přírodní antibiotikum při zánětech, infekcích, gynekologických výtocích, pro posílení imunitního systému. Je bohatý na bioflavonoidy.  Likviduje prý i Helicobacter pylori. Olej z grepových semínek je skvělý k potírání infikovaných míst, mykóz, dermatitid, oparů, akné.

Svého času jsem nabyla skvělých zkušeností s přípravkem Citricidal – koncentrovaným olejem z grepových jader. Přemnoží-li se bakterie, viry, plísně, kvasinky, paraziti, je čas grepový olej použít jak vnitřně tak vnějšně. Jeho výhodou je i to, že ho lze používat dlouhodobě. Běžná chemická antibiotika daný problém neřeší, protože krom vedlejších účinků podporují růst plísní – např. Candidy albicans. Tato potvůrka dokáže tělo řádně potrápit a je dávána do souvislostí i s onemocněními jako je třeba artritida.

Oslabení imunity začíná často na střevní sliznici, kde dojde k nerovnováze mezi patogenními mikroorganismy a příznivými bakteriemi, které zdraví střeva a tím i imunity hlídají. Proč? Příčinou může být nevhodná strava, ale právě i užívání antibiotik, hormonů či jiných chemických látek, se kterými si tělo neví rady. Sliznice se zanáší kvasinkami, plísněmi a tak se rozvíjí vhodné prostředí i pro množení parazitů. Porušenou sliznicí se tyto patogeny vkrádají i do krevního oběhu a dále k orgánům. Koloběh užívání chemických antibiotik pak nemá konce. Uvádí se, že Citricidal (vnímám ho jako jeden z nejsilnějších extraktů z grepových jader) je vhodné nasadit při:

infekcích (nosohltan, dutiny, průdušky, močové cesty), gynekologických problémech (výtoky, záněty, svědění, cysty), alergiích, astmatu, při doléčování boreliózy, chlamydiích, plísních, žaludečních a střevních potížích, narušené mikroflóře, cévních potížích. Vnější užití je vhodné při štípnutí hmyzem, klíšťatech, bradavicích, plísních, oparech, lupénce a ekzémech, aftech a zánětech dásní, bolestech v krku (kloktání), vaginálních infekcích (výplachy). Pár kapkami rozpuštěnými ve vodě můžeme omývat i ovoce a zeleninu. Používáme ho ředěný ve vodě či oleji. Pro začátek postačí i 1 kapka 3x denně, množství kapek postupně zvyšujeme. Odumřelé mikroorganismy i s jejich toxiny je třeba ihned vyprovodit z těla pryč, proto zvýšíme pitný režim a doplníme užíváním absorbčních látek jako např. zelený jíl nebo křemelina.

KLANOPRAŠKA ČÍNSKÁ (SCHISANDRA CHINENSIS)

– červené bobulky rostoucí v hroznech podobné rybízu jsou plné vitamínu C. Posilují imunitu, sexuální výkonnost u mužů a erotickou senzitivitu u žen. Pomáhají při vyčerpanosti, depresích, slabozrakosti a chorobách plic, jater a střev. Stimulují cévní činnost a dýchání. Není však vhodná pro lidi se srdečními vadami a hypertenzí.

KOLOIDNÍ STŘÍBRO

působí jako antibiotikum a je pomocníkem našeho imunitního sytému, neboť mu pomáhá hubit choroboplodné bakterie, viry, plísně. Má antioxidační, protizánětlivé účinky a čistí tělo od hlenu, který je právě živnou půdou pro patogeny. Koloidní stříbro používáme i vnějšně na rozličné kožní defekty či štípnutí hmyzem – a to u lidí i u zvířátek. Dezinfikuje a prospívá regeneraci tkáně. Výborné je i pro odličování. Vhodné je přidat ho do klystýru (4 lžičky tj. 20 ml na litr vody), kde účinně pomáhá tělu zbavit se plísní – v kombinaci s vnitřním užíváním. Při výplachu dutiny ústní, nosních dutin či kloktání ničí bakterie, podobně jako při výplachu pochvy či ošetření konečníku. Můžeme si ho s sebou přibalit jako dezinfekci na cesty, přidat si ho do místních tekutin. Užitečné je v kuchyni, kde pár kapek můžeme přikápnout do zavařenin. Jako bezpečnou dezinfekci si z něj vytvoříme sprej k postříkání všeho v domácnosti, co mohlo být nějakým způsobem infikováno či kde by se mohly zmnožit nežádoucí organismy. Přidáváme ho do odpařovačů a zvlhčovačů vzduchu.

Užíváme nejlépe ráno jeden uzávěr – převalujeme v ústech a ponecháme chvíli pod jazykem, po týdnu zvýšíme o další víčko např. večer, další týden zvýšíme už na 1-1-1. Po třech týdnech jako u jiných preparátů děláme týden pauzu. U dětí vystačíme s půlkou víčka. Není vhodné pro lidi s přecitlivělostí či alergií na stříbro. Místa omytá koloidním stříbrem nevystavujeme slunci. Užívání stříbra je prospěšné doplnit užíváním laktobakterií či např. konzumovat více kvašené zeleniny. A určitě zvýšením pitného režimu – vody pro snadnější odplavení toxinů, které tělo uvolňuje do krevního oběhu.

 KURKUMA

Kurkuma není „jen“ koření. Je to poklad všestranný. Když cítím nastupující příznaky nachlazení či oslabení, zvýším její přísun – zaliju si jí horkou vodou a popíjím – kromě toho, že ji s oblibou a často přidávám do jídel. Čeho si na ní cením? Z vitamínů obsahuje B1, B2, B6, niacin, C, K, E, z minerálů draslík, měď, selen, zinek, železo, vápník, fytosteroly. Má široké využití – díky antibakteriálním, antivirovým, protizánětlivým účinkům, pomáhá zažívání (potíže se žaludkem, žlučníkem, slinivkou, s plynatostí), při vysokém cholesterolu a tlaku, obezitě, revmatoidní artritidě, diabetu, i jako doplněk při vážnějších onemocněních.

LEDVINOVÝ ČAJ

doporučuji na podporu vylučování toxinů z těla. Nejvíce se mi osvědčil čaj bylináře Janči. Je i chuťově lahodný a působí rychle – po jeho požití zaznamenáme častější návštěvu toaletních prostor.

LICHOŘEŘIŠNICE

Extrakt z lichořeřišnice ničí viry, bakterie, plísně. Podpůrně působí především v při infekcích močových či dýchacích cest. Posiluje odolnost organismu.

MORINGA

Nazývaná také „zázračný strom“ nebo „strom života“. Obsahuje 90 živin a 46 antioxidantů (včetně chlorofylu, luteinu, flavanoidů, karotenoidů, polyfenolů), 18 aminokyselin, vitamíny A (beta-karoten), B, C, D, E, K, minerály: železo, zinek, hořčík, draslík, fosfor, vápník, měď, mangan, dále pak kvalitní proteiny, chlorofyl, protizánětlivé látky a vlákninu. Říká se, že je to strom s nejvyšší koncentrací živin na planetě. Ve 100 g moringy se prý skrývá:

17 x více vápníku než v mléce, 15 x více draslíku než v banánu, 7x více vitamínu C než v pomeranči 25x více železa než ve špenátu, 10 x více vitamínu A než v mrkvi.

Listy se používají při alergiích, astmatu, vysokém tlaku, harmonizaci trávení, metabolismu a zánětech. Kořeny při trávicích problémech a bolestech. A semena při zánětech a horečce. Květy pomohou zvýšené koncentraci např. při studiu, zkouškách. Moringa též prospívá tvorbě mateřského mléka, má močopudný vliv, usnadňuje vykašlávání hlenu. Díky obsahu vit. A moringa prospívá zraku, obsažený vit. C posiluje imunitu, vápník prospívá kostem a zubům, hořčík krevnímu oběhu, železo zásobování buněk kyslíkem, zinek při zánetech. Vysoká koncentrace omega 3, 6, 9 nenasycených mastných kyselin prospívá mozku. Množství antioxidantů chrání buňky před oxidačním stresem a volnými radikály a zpomalují stárnutí. Hojnost vit. A a E prospívá zdravé pokožce. Obsahem aminokyseliny tryptofan přispívá k tvorbě serotoninu – hormonu dobré nálady.

Prášek z moringy můžeme přidávat do nápojů, do jídla nebo jíst i samostatně či zalít vodou a vypít. Kromě prášku existují i „flakes“- drcené listy a také kapsle. Ve spojení např. s oreganem v kořenící směsi působí antisepticky, antibakteriálně a podporuje trávení. Moringový olej pak nanášíme na pleť pro její hojnou výživu.

MUMIO

je látka podobná asfaltu 🙂 – černá „míza skal“, která se získává ve vysokých horách Asie. Má specifickou chuť a ještě specifičtější vůni. Protizánětlivé, antibakteriální a antiseptické účinky. Nese v sobě hojnost životně důležitých látek jako jsou minerály, stopové prvky, vitamíny, aminokyseliny, antibiotické látky. Posiluje imunitní systém, stavbu kostí a kloubů (vhodné při osteoporóze), krvetvorbu, má výrazné regenerační účinky – výborně hojí a zceluje (po úrazech, operacích). Příznivě ovlivňuje složení krve, cévní, trávicí systém, nervový systém, ale i psychiku. Působí proti únavě, omlazuje.

PROPOLIS

Tak jako si propolis poradí s mikroorganismy ve včelím úlu, podobně eliminuje jejich návštěvu i v našem organismu. Je to pryskyřičnatá látka s protizánětlivými, protibakteriálními, protivirovými a protiplísňovými účinky, působící i proti bolesti. Můžeme ho přijímat rozpuštěný v alkoholu jako tinkturu-kapky, mazat si ho v masti na problémovou či poraněnou kůži nebo používat v další kosmetice.

RAKYTNÍK ŘEŠETLÁKOVÝ

– především jeho plody výrazně posilují imunitní systém, mají antibakteriální účinky. Podporuje rozpouštění a vylučování hlenů, tvorbu žluči a trávicích enzymů, činnost jater, ledvin, plic, regeneraci poškozené tkáně, rekonvalescenci. Odbourává škodliviny z těla, léčí žaludeční a dvanácterníkové vředy, záněty, zlepšuje oběh krve, chrání srdce a cévy, játra, hojí sliznice, pomáhá při avitamonóze, vysokém krevním tlaku a má prostistresové účinky. Kromě velkého množství vitamínu C a E obsahuje též vitaminy B (1, 2, 6, niacin), D, F, K a karoten (z něho se tvoří vitamín A), draslík, fosfor, měď, síru, selen, vápník, titan, železo. Je také zdrojem serotoninu – hormonu dobré nálady. Z oranžových plodů tohoto keře se vyrábí šťávy, džusy, tinktury, oleje, ale i marmelády a kompoty. Na farmářských trzích si s oblibou dávám 100% šťávu z jablka a rakytníku. Příjemně osvěží a „céčko“ se vždycky hodí.

Rakytníkový olej – hojí kůži (popáleniny, omrzliny) a sliznici, tiší bolest, proto je velmi účinné při nachlazení ho kapat či vtírat do nosu – sliznice se rychle hojí. Díky bohatému obsahu vitamínu E má báječné účinky na pleť, které pomáhá být pružnou a omezuje tvorbu vrásek a jizev.

   

ROZCHODNICE RŮŽOVÁ (RHODIOLA ROSEA) 

povzbuzuje imunitní systém, detoxikuje, regeneruje a stimuluje, obnovuje fyzické i duševní síly. Pomáhá při rekonvalescenci a po psychických či fyzických traumatech, při únavě, nízkém tlaku, žaludečních potížích, diabetu, Parkinsonově chorobě. Povzbuzuje pohlavní činnost, chrání játra, upravuje a snižuje hladinu krevního cukru: Zvyšuje hladinu serotoninu v mozku, zlepšuje paměť, spánek, prospívá při neurózách a depresích.

TYMIÁN

Bylinný čaj z tymiánu, který má antibiotické a antiseptické účinky, posílí organismus. Silně podporuje imunitní systém. Prospěje i trávení, má příznivý vliv na dýchání. Snítky čerstvého tymiánu si můžeme přidat do jídla.

VILCACORA

„královna Amazonie“ nebo také „kočičí dráp“výrazně posiluje obranyschopnost. Má protizánětlivé, antivirové, antibakteriální a antioxidační vlastnosti. Napomáhá stimulovat tvorbu bílých krvinek. Vhodná při chřipkách, angínách, nachlazení, chronických zánětlivých, i onkologických onemocněních (jako doplněk léčby). Účinná též při trávicích, kloubních, dýchacích, oběhových potížích (omezuje vznik trombóz), alergiích, plísních. Ovlivňuje vysoký krevní tlak. Pozitivně působí na centrální nervový systém, používá se též jako podpůrný prostředek při borelióze.

VITAMÍN C

Stěžejním posilovačem imunity jsou vitamíny, vitamín C tomu vévodí. Má též antioxidační účinky a podpoří vylučování toxinů z těla, ale i vstřebatelnost minerálů (např. železa). Zvyšuje odolnost proti infekcím i stresu, zlepšuje pružnost cévních stěn i kvalitu pokožky a urychluje hojení ran.

Vyskytuje se v syrové stravě – ovoci a zelenině. Ne každý potravinový doplněk je vhodný, některé projdou naším tělem a vyčůráme je – přispějeme tak jeho výrobci do kasičky, ale svému zdraví sotva. Některé doplňky za sebou dokonce zanechávají nevalnou stopu na našem zdraví. Nechci strašit, ale už i výzkumy to potvrdily a vzpomenu-li si na mimosmyslové testování léčitelů, kterým jsem byla přítomna – byla jsem překvapena, kolik existuje prostředků, které mají minimální pozitivní účinky na naše zdraví, minimální využitelnost tělem. Bohužel se někdy jedná i o známé značky, které si své jméno vybudovaly díky reklamě, na kterou menší výrobci nemají prostředky. Umělé doplňky stravy bývají kombinací několika oddělených prvků, které nepůsobí komplexně jako ty přírodní.Kyselina askorbová (uměle vytvořená) není totéž jako vitamín C, nemá stejný účinek (např. při nachlazení). Studie ukázaly, že lidé konzumující stravu bohatou na vitamín C jsou odolnější než ti, kteří užívají kyselinu askorbovou.
Jsem pro to to s užíváním potravinových doplňků nepřehánět – mnohdy to opravdu není nutné. Stačí vědět, co jíst a jak. Jaké jsou tedy dostupné zdroje vitamínu C mimo bobulek z lékárny?

Amalaki – indický angrešt (embilica officinalis)

známé také jako amla. Vydatný zdroj vitamínu C.

Nacházela jsem ho jako součást ajurvédských směsí k vnitřímu i vnějšímu užití (např. báječný přírodní vlasový šampón od Khadí), které si mé tělo instinktivně žádalo. Velmi mi zachutnaly sušené kousky těchto plodů, byly však s přídavkem cukru, a tak jsem od jejich časté konzumace časem ustoupila. Prý tři kousky těchto sušených plodů pokryjí denní potřebnou dávku vitamínu C. Objevila jsem amalaki sypané v podobě čistého prášku a ten se stal součástí mých ranních smoothie – rozmixovaného ovoce, zelených listů a vody. Má jemně natrpklou chuť a umí koktejly příjemně osvěžit.

Říká se, že Amalaki obsahuje až 20x větší množství vitamínu C než citrusové plody (množství vit. C ve 100 g Amalaki = 15 kg jablek nebo 2 kg pomerančů nebo 6 kg banánů).

Amalaki je navíc bohatým přírodním zdrojem antioxidantů (tedy látek snižujících proces oxidace – stárnutí, odumírání buněk), bioflavanoidů (vitamíny podporující odolnost vůči volným radikálům), esenciálních aminokyselin, minerálů (vápník, železo, fosfor, chrom, zinek, měď), vitamínů – (B1, B2, karoten), vlákniny.

Amalaki podporuje imunitu, pomáhá eliminovat viry, bakterie a parazity v těle, má protizánětlivé účinky, upravuje trávení, funkci ledvin a močových cest. Snižuje hladinu cholesterolu a glukózy v krvi, podporuje fci kardiovaskulárního systému. Čistí krev a tvoří červené krvinky, posiluje mozek, ledviny, vlasy, zuby, kosti, zrak. Naopak potlačuje rakovinné procesy. Působí proti revmatoidní artritidě a osteoporóze.

V kosmetice se používá jako přírodní kondicionér, proto je oblíbenou součástí šampónů, vlasových masek a hennových barev na vlasy. Působí proti vypadávání vlasů a tvorbě lupů, stimuluje vlasové kořínky a zanechává vlasy lesklé a pružné.

   

Camu-camu

I když jsem příznivcem především lokálních pěstitelů a rostlinných zdrojů, ráda občas sáhnu i po rostlinách ze vzdálenějších částí světa. A to především proto, že rostou v panenských oblastech, které civilizace zatím nepřeválcovala. Rostliny tak oplývají výjimečnou silou. Velmi blízký vnitřní vztah mám k Amazonii a rostlinné přípravky z této oblasti mé tělo přijímá s vděčností. Camu-camu je dalším bohatým zdrojem vitamínu C. Malé šťavnaté nakyslé plody – bobule „camu berries“ rostoucí na nízkém stromě jsou zatím u nás nepříliš známé. Prášek si přidávám do zeleninových šťáv či smoothie. Obsah vitamínu C je prý 30-60x vyšší než v pomerančích a 2-3 x vyšší než v Acerole. Dále obsahují B2 (riboflavin), niacin (B3), vápník, draslík, železo, fosfor, bílkoviny, aminokyseliny, flavonoidy (usnadňují absorbci vit. C organismem). Účinky camu-camu jsou protizánětlivé, protivirové, antimutagenní, antioxidační, antisklerotické. Významně posiluje imunitní, cévní a nervový systém, koncentraci a paměť, játra, snižuje bolesti kloubů, pomáhá při cukrovce, předcházet revmatickýcm chorobám a artróze, nachlazení a chřipce, dýchacím a očním potížím, ale i genetickým mutacím. Usnadňuje hojení a zpomaluje stárnutí.

Jistě prospěje více než uměle vyrobený vitamín C z lékárny.

O rakytníku se dočtete výše.

Šípek (Růže šípková – Rosa canina)

Svým bohatstvím vitamínu C (více než v citrónech) je báječný v prevenci nachlazení a infekcí, jakož i závažnějších onemocnění. Je prospěšný i obsahem vápníku a rutinu, karotenu, vitamínu B. Dužinu rozdrcenou v hmoždíři zalijeme studenou vodou a několik hodin necháme namočenou, pak zahřejeme, nevaříme však, abychom uchovali co nejvíce vitamínu C. Známější je pití šípkového čaje. Můžeme si ho uvařit například společně s lipovým květem. Šípek ocení i naše zuby a dásně.

ZELENÉ POTRAVINY

V dnešní době, kdy jsou zpracované potraviny ze supermarketů velmi chudé na živiny, jsou zelené potraviny velkou pomocí pro všechny, kteří nemají vlastní dostupné zdroje kvalitních potravin po celý rok. Zelené potraviny doplňují nejen potřebné živiny, ale pomáhají též organismus očišťovat od toxinů, které do sebe vstřebáváme ať už z potravy nebo ze znečištěného životního prostředí. Nejznámější zelené potraviny jsou: chlorella pyrenoidosa, spirulina a mladý ječmen. Obsažený chlorofyl má výrazné protizánetlivé účinky, působí i deodoračně.

Zelené potraviny nejsou doplňky stravy, jak by se mohlo zdát, ale opravdu potravinami, a to komplexními s vysokými nutričními hodnotami. Doplňky běžně dostupné v lékárně dodají jednu či více složek stravy, bez komplexního záběru.

Kirilianovy fotografie zachycující bioenergetickou hodnotu látek poukazují na výrazně vyšší frekvenci živých zelených potravin než tomu je u vařené, či syntetické stravy. To má vliv na naši celkovou energii, zdraví, mentální i emoční funkce.

Chlorella (pyrenoidosa je druh nutričně nejhodnotnější) je jednobuněčná sladkovodní řasa, která patří mezi nejstarší potraviny. Lidské tělo umí sytit a čistit se širokým záběrem zároveň. Je nejbohatším zdrojem chlorofylu, který je považován za „krev rostlin“. Dále obsahuje bohatství cenných vitamínů (A, C 17x více než pomeranče, D, B2, B3, B12 !,E) a minerálů (jód, zinek, železa 20x více než špenát, sodík, fosfor, vápníku 11x více než kravské mléko), proteinů – aminokyselin (všech 8 esenciálních, všechny aminokyseliny, ze kterých si tělo tvoří bílkovinu). Výraznými antioxidačními účinky působí proti volným radikálům (karotenoidy – betakarotenu 10x více než karotka), A také komplex látek se specifickým účinkem známý jako CGF – růstový faktor – s omlazujícím, posilujícím a prebiotickým (vytváří podmínky pro růst užitečých bakteriálních kultur) efektem.. Urychluje buněčnou obnovu. Prospěje nám při posilování imunity, detoxikaci (chlorofyl, vláknina, enzymy), při aftech, astmatu, diabetu, hojení ran a vředů, ochraně srdce a cév (snižuje cholesterol, prevence hypertenze, aminokyseliny rozšiřující cévní stěny), podpoře trávení, obezitě – snižuje množství tukové tkáně a napomáhá pocitu sytosti, posílení paměti, povzbuzování libida, onkologických problémech, zvýšení odolnosti proti stresu, únavě, zácpě, zánětu dásní. Kromě pročištění střevního traktu napomáhá i rozvoji přátelské střevní probiotické mikroflóry, která rozkládá a tráví potravu. Čistí krev a umí z těla odvádět i těžké kovy. Odbourává homocystein (produkt metabolismu, jehož zvýšené množství vede k civilizačním chorobám). Snižuje kyselost organismu. Především díky hojnému množství antioxidantů zlepšuje stav pokožky včetně ekzémů, vyrážek a akné a zpomaluje její stárnutí. Sportovcům pomáhá urychlovat růst namáhaných tkání. Chlorella obsahuje látky, ze kterých tělo vytváří serotonin (pomáhá při depresích). Jejího účinku lze využít i jako přírodního antibiotika. Kromě antibiotických vykazuje protiinfekční, protiplísňové a protinádorové účinky (zpomaluje růst nádorových buněk).

Denně se doporučuje 4-5 g, což odpovídá cca 20ti tabletám. V obdobích přetížení, stresu apod. je hodné obvyklé dávky zvýšit. Spíše než doporučními výrobců se řídím svou intuicí, která mi obvykle nahlásí nižší dávky.

Při jejím užívání je potřeba dodržovat hojný pitný režim (až cca 3l denně), aby se látky, kterých se tělo zbavuje, odplavovaly z těla pryč a nekolovaly uvnitř. Kromě pití vody ráda přidávám i ledvinový čaj.

Spirulina podporuje imunitu, eliminuje projevy civilizačních chorob, detoxikuje, má antivirový a protizánětlivý účinek. Čistí krev, játra, ledviny, trávicí trakt a přispívá k osazování střeva příznivými bakteriemi-mikroflórou. Prospívá při obezitě, zácpě, diabetu, vysokém cholesterolu, zvýšené fyzické námaze, stresu, podporuje zažívání. Díky hojnosti obsaženého železa prospívá při chudokrevnosti a stimuluje tvorbu červených i bílých krvinek. Je bohatá na vitamíny B (1, 2, 3, 6, 9, 12), A, minerály: draslík, hořčík, chrom, železo, zinek, mangan, selen, chlorofyl, bílkoviny, aminokyseliny, antioxidanty, aktivní enzymy, esenciální mastné kyseliny.

Spirulina má lehce stravitelnou buněčnou stěnu obsahující glykogen a tím je pro tělo snadno využitelný zdroj energie. Při trávení rychle a jednoduše uvolňuje bohatství cenných výživných látek a tím vyvolává mimo jiné i pocit zasycení (bez talíře plného knedlů:).

Mladý ječmen nám díky hojnému obsahu vitamínů (B1, B2, B3, B6, biotin, kyselina listová, C, E), minerálů, stopových prvků, aminokyselin a živých enzymů umí dodat energii, vitalitu a pomoci našemu překyselenému organismu zpět k rovnováze, obnovit acido-alkalickou rovnováhu. Zpomaluje buněčné stárnutí. Tělo ho umí velmi rychle využít – vstřebat, strávit. Navíc díky němu i zvyšujeme náš denní pitný režim. Má významné antioxidační (betakaroten), okysličující, detoxikační, vyživující účinky. Chlorofyl osvěžuje krev má dezinfekční a deodorační účinky, je velmi účinný při zevních i vnitřních zánětech, neutralizuje karcinogenní vlivy, posiluje imunitní systém, celý organismus. Obsahuje látky podporující imunitní systém uvolňováním růstového hormonu prolactinu. Výzkumy poukazují na jeho příznivý vliv na tělo při potížích jako je astma, artritida, kožní problémy (zlepšuje kvalitu kůže, vlasů, nehtů), nadváha, zácpa, chudokrevnost, cukrovka, oběhové a srdeční potíže, překyselení i vážnější onko problémy. Hojí vředy, chrání tkáně a sliznice. Pomůže nahradit účinné látky obsažené v kvalitní zelenině v době, kdy máme její nedostatek (např. v zimě nebo na cestách nebo jsme-li odkázáni na nákup zeleniny v supermarketech). Obsahuje výborně stravitelné bílkoviny podporující zdravý růst. Lze jím dočasně nahradit i jídlo nebo např. jedno jídlo denně. S oblibou je používán při půstech pro doplnění nutričních látek a podporu očistných procesů díky chlorofylu (podporuje schopnost krve přenášet kyslík). Při pití na lačný žaludek oživuje mysl, rozproudí krev a dodá tělu výživné látky na celý den – narozdíl od kávy.

Ječmen je rychlleji vstřebatelný než chlorella. Jeho výhoda je i v enzymatické hodnotě a zvýšeném pitném režimu.

Nejúčinnější, nejvýživnější je mladý ječmen coby prášek z vylisované šťávy ječných listů, ne tedy drcený list. Pijeme na lačno cca 20 minut před jídlem a to i 3krát denně. Při užívání se mohou dočasně zhoršit příznaky díky detoxikaci organismu – tento jev je ovšem známý i u jiných přírodních prostředků.

ZÁZVOR

prokrvuje, prohřívá, výborný při nachlazení. Zbavuje těla toxinů, vhodný i při nevolnosti, nadýmání, průjmech. Desinfekční, antibakteriální. Nepoužívá se v těhotenství a při žaludečních vředech.

ŽENŠEN

Ženšen pravý – zvyšuje fyzickou i duševní odolnost vůči vnějším vlivům, zlepšuje činnost nervové soustavy, jater, ledvin, srdce, žláz s vnitřní sekrecí. Prevence proti stárnutí. Nedoporučuje se při akutních zánětech.

Vitánie – indický ženšen (obsažena také v již zmíněném Čavanpraši) má silné protizánětlivé, antivirové a antibakteriální účinky, působí i proti stresu, stimuluje tvorbu bílých krvinek, celkově posiluje fyzicky i duševně.

 

K závěru zmíním i důležitost dostatečného pitného režimu. Pro dospělého člověka je doporučená denní dávka čisté vody 2 litry. Bez hojného přísunu vody neprobíhá detoxikace v organismu plně. To, co bylinky pomohu vyloučit, pak koluje naším oběhem. Voda pomůže vyloučit to, co už tělu neprospívá.

OTUŽOVÁNÍ

Otužování má na imunitu velký vliv. Tělo je pak méně náchylné k nachlazení nebo má nemoc lehčí a kratší průběh. Celkově posiluje tělo, zlepšuje kardiovaskulární systém včetně posílení srdce, rozproudí energii v těle. Napomáhá intenzivnímu prokrvení kůže a tím i lepšímu stavu a vzhledu pokožky. Díky němu jsme odolnější teplotním výkyvům, lépe se jim přizpůsobíme. Pomáhá též vyrovnat se s alergiemi.

Zvyšuje i psychickou odolnost. Překonáváme své komfortní zóny, což se nám pak hodí i v jiných životních situacích.

Jedním z tipů na otužování, které můžeme provádět denně doma ve sprše je: začít od chodidel, přes kotníky, kolena a stehna – celé nohy, pak pokračovat dlaněmi, předloktími, celými pažemi. Poté přejdeme pozvolna na citlivější bříško, hrudník a záda. A pak už zbývá jen obličej a hlava.

Když se saunujeme, je důležité právě hlavu a především zátylek ochlazovat.

André van Lysebeth ve svých knihách o józe doporučuje tření celého těla na sucho žínkou a poté sprchu co nejstudenější vodou. Má to prý blahodárný vliv na kůži, termoregulaci a tonizaci sympatického nervového systému.

Každý jsme jedinečný a každému vyhovuje při otužování jiný přístup. Já raději ten pozvolnější – návštěvu sauny, střídání teploty vody ve sprše, přírodní koupaliště. Můj dávný učitel vyprávěl, jak své nemoci léčil skokem a pobytem v zamrzlém jezeře :). Jiné zdroje zas doporučují počkat až bude člověk zdravý, nic na něj „nepoleze“. Opět tedy platí – naslouchat svému tělu a aktuálnímu stavu i své povaze.

V tomto kontextu mě napadá: zajímavé je, že v článcích o různých přístupech ke zdraví je často psáno: „Konzultujte se svým lékařem“. Jako by lékař znal naše tělo lépe než my sami, že :).

A… víte, že na posilování našeho imunitního systému se významně podílí i náš sexuální život?

Jsem Víla ve městě a miluji tvoření z darů Matky Země. Propojuji naše duše, těla a životy se světem rostlin - bylin, esenciálních olejů a lahodné zdravé stravy. Učím lidi, jak žít i v civilizovaném světě přirozeně a v souladu s přírodou. Můj příběh si přečtěte tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.