Úplňková očista aneb Nechte si vymýt váš druhý mozek

Po letech jsem se rozhodla pro hydrocolonterapii

Jednoho úplňkového dne jsem se vydala na hloubkovou sondu do svých střev. Bylo mi nápadné, jak se mé tělo těší již několik dní před procedurou. Na hydrocolonterapii jsem byla naposledy před osmi lety a během té doby jsem neměla potřebu, říkala jsem si, že jsou pro mne vhodnější pozvolnější způsoby očisty a že přeci jím docela zdravě, tak mé střevo bude jistě jak z alabastru. Nuže, nebylo tomu tak a jsem vděčná, že jsem uposlechla signály svého těla a celý proces podstoupila, nenechala se odradit jazyky hovořícími o invazivnosti této metody. Motivovala mne k tomu i opakující se lehká bolest v oblasti pravého podbřišku. Gynekologické vyšetření bylo v pořádku a já nabývala čím dál silnějšího podezření, že mi to ve střevě neproudí úplně tak, jak by mohlo. A tak jsem své střevo svěřila na pár hodin do citlivých „rukou“ paní Burešové, se kterou jsem měla dobrou zkušenost již v minulosti.

Důkladná příprava – jako když najdeš

Na proceduru jsem se připravila konzumací rýže basmati a většího množství polévky z kořenové zeleniny, která má střeva „předmacerovala“, působila jako osvědčená a přirozená „střevní škrabka“. Do vývarů jsem přidala koření: kurkumu, římský kmín, ajwan – celerové semínko, hřebíček, koriandr, špetku chilli a také umeocet, který dodal slanou chuť a umocnil očistné účinky a odkyselení. Inspirována ajurvédou jsem se v průběhu celého dne prolévala malými doušky teplé vody.

 

Ledviny si žádají podporu

Můj oblíbený ledvinový čaj podle pana Janči podpořil ledviny, aby pomáhaly odplavovat toxiny z těla pryč.

      

Je čeho se obávat?

Celá procedura byla zcela nebolestivá, přiznávám, jsou jistě příjemnější interakce v této oblasti, leč výsledek stál opravdu za to. Úplněk byl silný a proces odpoutávání se od minulosti (který má se střevem hodně co společného), jsem podpořila jasným záměrem a požádala své střevo o spolupráci, aby ze sebe uvolnilo vše, co už nepotřebuje, vše staré. Podstoupila jsem tři výplachy střev během pár dní a navečer ještě podpořila očistou jater.

Játrům se uleví

Ta spočívala ve vypití 1/2 dl olivového oleje s 1/2 dl ostropestřecového oleje a 1 dl vymačkaného grepu mezi 22 a 23. hod. Nápoj to byl až překvapivě chutný, hned po jeho vypití jsem ulehla s teplým termoforem přiloženým na pravém podžebří a domluvila jsem játrům, ať si také uleví. Ráno mě čekala lehkost tělesná i mentální. Během dne se pak dostavila zvýšená únava a já ji přijala a dopřála si odpočinek v horizontální poloze. Následující ráno během dalšího hydrocolonu vyplavalo z mých útrob několik kamínků zelenkavé barvy.

Posuny v rovině emočně-mentální

Během denního chvilkového polospánku jsem cítila, jak mé podvědomí opouští strach z jakési hlubší vrstvy, promítl se mi do snu v koncentrované podobě, až se mi srdce rozbušilo a pak rychle odezněl. Následující dny se pak objevily situace v životě, které mne prozkoušely, jestli tento strach v sobě ještě nosím a já jimi prošla vědoměji a pozorovala svou reakci z většího nadhledu a s důvěrou.

Ještě před očistou se přihlásily v mé mysli nedokončené věci, vztahy, emoce, přišla i určitá nejasnost v rozhodování, která se detoxikačním procesem projasnila a já pak prostě věděla, co a jak dál, co mi radí hlas uvnitř a jaký program ho ještě zpochybňuje a z čeho pramení. Cítila jsem jasněji, co pustit a čemu se otevřít, pro co vytvořit větší prostor ve svém životě, kam směrovat svou pozornost.

Říká se, že střeva jsou náš druhý mozek. Pro někoho může být tento příměr zarážející, avšak vyjadřuje spojitost mezi střevy a naší psychikou, myslí. Stav našich střev ovlivňuje naše myšlení, emoční ladění, náladu, chování a také imunitu. V některých případech může být očista střev i efektivním řešením (bez vedlejších účinků) v záležitostech, jako je třeba deprese.

A tak mě napadá, že v tomto případě se vymývání mozku docela vyplatí :).

A jak s obnovou přirozené mikroflóry po takto důkladném výplachu střev?

Názory na to se, jak jsem zjistila, docela různí. Jednou z odpovědí je, že střevo si mikroflóru za krátkou dobu znovuvytvoří samo. Jinou možností je zvýšit konzumaci potravin, které tomu napomohou. Tedy například kvašená zelenina (viz též článek na mém blogu Imunita – klíč k našemu zdraví) nebo kvašené nápoje jako například kombucha. Této možnosti dávám přednost já. Nejím jogurty s bifidobakteriemi z běžných supermarketů. Nejsou pro mne svým složením důvěryhodné. Jinou variantou je nasadit si kúru v podobě tobolek. Zde je však třeba si vybrat ty opravdu kvalitní a účinné. Dříve jsem užívala rostlinné kapsle s laktobacily od firmy Swiss. Ještě o něco vyšší kategorie jsou např. probiotika od Dr. Mercoly.

 

Co je to Hydrocolonterapie/ colonhydroterapie?

Metoda, která střevo proplachuje několika desítkami litrů vody. Je tedy důkladnější než klystýr a dosáhne do střeva dále.

Během této procedury se do střeva souběžně napouští čistá voda a vypouští nečistoty z něj. Teplotu i tlak vody lze v průběhu regulovat.

Jak jinak na očistu střev?

Během posledních let jsem vyzkoušela na očistu střevního traktu také následující preparáty… Očista je pozvolnější, týká se celé délky střeva a má svá specifika a odlišnosti.

Křemelina je bílý prášek ze schránek jednobuněčných řas. K čemu je to dobré? Smícháme-li ji s vodou, čistí naše tělo – především střeva (tenké i tlusté), a to od toxinů, bakterií a virů, plísní i parazitů (především těch žijících v trávicím ústrojí), pesticidů, zbytků drog a težkých kovů. Navíc vyživuje náš organismus. Obsahuje totiž velké množství organického křemíku (SiO2 – oxidu křemičitého), což napomáhá zlepšení stavu pokožky (omezuje vrásky), vlasů, nehtů, zubů, kostí, vazů a šlach. Dále jsou v ní obsaženy i další minerály a stopové prvky – vápník, hořčík, draslík, zinek, sodík, měď, železo, stříbro, chrom…

Psyllium aneb semena Jitrocele indického je bohatý zdroj vlákniny, která v trávicím traktu díky pohlcování tekutin mnohonásobně zvětší svůj objem a tím nejenom navodí pocit sytosti, ale také mechanicky popohání nestrávené zbytky a toxiny  z trávicího traktu ven. Střeva ho obvykle milují, protože jim umožňuje znatelně si odlehčit. Rozmíchané s vodou či např. džusem, zeleninovou šťávou konzumujeme nalačno nejlépe poránu a nejlépe „rychle“ – tzn. než v dané tekutině stihne nabobtnat.

Tinktura z ořešáku černého/ amerického

– receprtura pochází od Dr. Clarkové, která tuto metodu vyvinula na základě zkušeností a informací od indiánského kmene a svých výzkumů. Vyrábí se složitým procesem z nedozrálých plodů chemicky neošetřovaných ořešáků a čistí střevo od parazitů včetně jejich vajíček. Tyto bytůstky se do nás mohou dostat jednoduchým způsobem – například olíznutím si rukou, které se dotýkají kontaminovaných předmětů (např. mhd) či kontaminovanou stravou. Běžně by měly naším tělem jen projít a měly by být vyloučeny, avšak dojde-li k jejich přemnožení, usídlí se v našem trávicím traktu či se mohou skrze mikroskopické trhlinky ve střevech dostat do krevního oběhu a odtud doputovat k orgánům. Díky svým maskovacím schopnostem se umí šikovně schovat našim imunitním stážcům a postupně náš imunitní systém i oslabovat, tak jak se usídlují v našem těle a kladou vajíčka. Žijeme ve světě, kde téměř není možné se parazitům vyhnout, jsou jeho přirozenou součástí. Jde však o rovnováhu a té prospívá pravidelná péče o své tělo. Očista ořešákem se doporučuje dvakrát ročně a je zapotřebí využívat několk lahviček této tinktury při jedné kúře.

Triphala je ajurvédský přípravek obsahující tři druhy ovoce. Slouží k detoxikaci organismu a užívá se ve formě prášku či kapslí. Obsahuje i velké množství vitamínu C, vápníku i jiných výživných látek.

Zelený jíl po smíchání s vodou a vypití mechanicky očišťuje trávicí trakt, detoxikuje organismus. Nejlépe je čajovou lžičku (nepoužíváme kovovou) tohoto prášku smíchat se sklenicí vody, zamíchat a nechat do rána. Nejdříve se pije pouze odstátá voda, po pár dnech se „nápoj“ ráno zamíchá a na lačno vypije celý i s pevnou složkou. Po třech týdnech se doporučuje udělat týden pauzu a pak možno opakovat – užívat týden a poté týden opět vysadit.

Zelená smoothie

A že by to nejlepší nakonec? Proč píšu nejlepší? Pravidelným požíváním zelených smoothie totiž můžeme vyřešit více potíží najednou. Jsou to úžasné zelené elixíry zdraví, které v sobě obsahují hojnost nutričních látek a báječně a přirozeně detoxikují náš organismus. Jíme-li je delší dobu a pravidelně (nejlépe každý den), pak už příliš invazivnějších očistných zásahů do svých střev potřebovat nebudeme. Tělo se čistí pozvolna, důkladně a s širokým záběrem. Divoké byliny čerstvě natrhané (kopřiva, pampeliška, bršlice, potočnice…) rozmixované s ovocem a trochou vody nás nejenom zasytí, ale jsou pravým požehnáním pro naše tělo – jeho výživu i očistu.

Střevní souvislosti 

Celková délka střeva člověka je až 7 metrů, z toho cca 1,5 m připadá na tlusté střevo.

Resorpční plocha střeva tvoří až 400 m2.

Dráha tlustého střeva je propojena s dalšími orgány a tím stav našeho střeva může způsobit zátež i na orgánu jiném. Problémy tlustého střeva se mohou projevit: zácpou, průjmem, plynatostí, bolestmi hlavy, páteře, zubů, bolestmi v krku, kožními problémy, opary na dolním rtu, zhoršeným dýcháním, zahleněním.

Podle čínské medicíny tlusté střevo úzce souvisí s plícemi, a tak vyčištěním střeva můžeme výrazně ovlivnit i plicní záležitosti. Z hlediska emocí souvisí tyto dva orgány s depresí a smutkem. A proto očista střeva příznivě ovlivní náš emoční stav.

Tlusté střevo je sídlem imunity. Až 80 % naší imunity sídlí ve střevech.

Ve střevech žije až 100 bilionů symbiotických bakterií – převážně laktobakterií a bifidobakterií. Střevní flóra má schopnost sama přirozeně tvořit antibiotické, antivirové, antimykotické látky. Samozřejmě záleží to na tom, jak nám střevo funguje.

V našem tlustém střevě se tvoří až 95% hormonu serotoninu – hormonu štěstí, který ovlivňuje naši náladu, psychické rozpoložení, ale i spánek.

Jsem Víla ve městě a miluji tvoření z darů Matky Země. Propojuji naše duše, těla a životy se světem rostlin - bylin, esenciálních olejů a lahodné zdravé stravy. Učím lidi, jak žít i v civilizovaném světě přirozeně a v souladu s přírodou. Můj příběh si přečtěte tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.